Press ESC to close

cal.org.pl

Autostrada do usług społecznych

Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL realizuje projekt „Autostrada do usług społecznych” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Celem projektu jest wzrost kompetencji z zakresu świadczenia usług społecznych minimum 230 kobiet i 130 mężczyzn spośród objętych wsparciem 250 kobiet i 150 mężczyzn – członków, pracowników i wolontariuszy organizacji pozarządowych działających lub zamierzających podjąć działania w obszarze włączenia społecznego oraz podniesienie gotowości do realizacji usług społecznych 100 organizacji z terenu województw mazowieckiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, małopolskiego i wielkopolskiego w okresie 24 miesięcy poprzez realizację autorskiego formatu edukacyjno-wsparciowego Laboratorium Agile Solutions.

Poprzez udział w cyklu edukacyjno-wsparciowym składającym się z pięciu głównych ścieżek realizowanych synchronicznie (Diagnoza i ekspertyzy; Edukacja – sesje warsztatowe na żywo i online; Projektowanie usług – metodyka Scrum, Działanie – metoda Sprint, Relacje z mieszkańcami/użytkownikami – User Story i Backlog) minimum 230 kobiet i 130 mężczyzn podniesie kompetencje z zakresu usług społecznych w obszarze włączenia społecznego, a 100 organizacji przy wsparciu ekspertów i mentorów podniesie gotowość do świadczenia usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym dzięki ich zaprojektowaniu w oparciu o relacje ze swoim otoczeniem lokalnym.

Grupę docelową projektu stanowi 250 kobiet i 150 mężczyzn – członków/iń, pracownicy/c i wolontariusze/ek 100 organizacji pozarządowych działających w obszarze włączenia społecznego, świadczących bądź zamierzających świadczyć usługi społeczne w tym zakresie z terenu województw mazowieckiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, małopolskiego i wielkopolskiego.

Wsparcie realizowane w projekcie obejmuje:

  1. Pracę edukacyjną i ekspercką z każdą uczestniczącą w projekcie organizacją poprzedzi przeprowadzona diagnoza jej potrzeb, potencjału i zasobów, dotychczasowego doświadczenia i działalności, zamierzonych kierunków rozwoju i planowanych do podjęcia działań a także potrzeb i zasobów organizacji oraz środowiska, w którym organizacja działa lub zamierza działać. Zgromadzone podczas diagnozy informacje posłużą opracowaniu ścieżki wsparcia dla danej organizacji i jej przedstawicieli z uwzględnieniem stopnia zaawansowania i gotowości do świadczenia usług społecznych oraz preferowanych kierunków rozwoju.
  2. Warsztaty dedykowane organizacjom z małym doświadczeniem w zakresie realizacji usług społecznych (początkujące) z następującym zakresem tematycznym:
    a) usługi społeczne świadczone w środowisku lokalnym w zakresie włączenia społecznego, praca na zasobach (warsztaty wyjazdowe dwudniowe)
    b) Projektowanie usług – service design (warsztaty wyjazdowe dwudniowe
    c) Kontraktowanie usług (warsztaty online)
    d) Zarządzanie i realizacja usług przez NGO (warsztaty online)
    e) Standaryzacja usług społecznych w zakresie włączenia społecznego (warsztaty online)
  3. Warsztaty dedykowane organizacjom realizującym usługi społeczne (zaawansowane) z następującym zakresem tematycznym:
    a) Środowiskowe usługi społeczne- lokalne plany deinstytucjonalizacji (warsztaty wyjazdowe dwudniowe)
    b) Service design – tworzenie usług z użytkownikami (warsztaty wyjazdowe dwudniowe)
    c) Partnerstwa i sieci współpracy (warsztaty online)
    d) Modele ekonomiczne działań usługowych (warsztaty online)
    e) Budowanie potencjału organizacji (warsztaty online)
  4. Wizyta studyjna obejmująca prelekcje i spotkania w CUS zlecającym usługi społeczne z zakresu włączenia społecznego organizacjom realizującym usługi społeczne

Ponadto w każdej z objętej wsparciem organizacji pozarządowej zostanie powołany zespół, którego zadaniem będzie, przy wsparciu mentorów i ekspertów, zaprojektowanie konkretnej usługi/usług społecznych w obszarze włączenia społecznego, gotowej do wdrożenia w konkretnych środowiskach lokalnych. Powołane zespoły będą miały również za zadanie prowadzenie działań w środowisku lokalnym zmierzających do zebrania opinii i uwag dotyczących projektowanych usług społecznych. W przygotowaniu szczegółowych narzędzi i metod interakcji z otoczeniem lokalnym oraz w wyciąganiu z niej wniosków zespoły otrzymają wsparcie mentora.

Rezultatem projektu będzie podniesienie kompetencji w zakresie świadczenia usług społecznych przez 360 przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Wartość projektu: 1 989 540,00 PLN
Wartość wkładu z Funduszy Europejskich 1 641 768,41 PLN
Wartość wkładu ze środków dotacji celowej 287 771,59 PLN
Wartość wkładu własnego Beneficjenta 60.000,00 PLN

Biuro projektu: 04-386 Warszawa, ul. Paca 40
e-mail: innowacje@cal.org.pl